Çalışma Saatleri: 10:00 - 20:00
(0288) 212 02 95
Kırklareli - Merkez
Çalışma Saatleri: 10:00 - 20:00
(0288) 212 02 95
Kırklareli - Merkez

Diş Sıkma Bruksizm Tedavisi

dis sikma

Diş Sıkma Bruksizm Tedavisi

Diş sıkma bruksizm tedavisi en sık uygulanan tedavi yöntemidir. Diş sıkma birçok insanda görülen bir rahatsızlıktır ve bu nedenle çene ekleminde ve dişlerde kalıcı hasarlar meydana gelir. Çiğneme fonksiyonu masseter kasıyla yapılmaktadır. Geceleri diş sıkan hastalarda bu kaslar fazla çalışmaktadır ve bu durum sonucunda çene, baş ve boyunda ağrılar ve kasta büyümeler meydana gelmektedir. Normalden fazla çalışan kaslar kası durdurmak için çene kasına baskı yapılmaktadır. Diş sıkma ve bruksizm probleminin durdurulması için çene kasına akıtma yapılmaktadır. Bu tedavi 10 gün içerisinde etkisini göstermektedir. Kasta küçülme meydana gelir ve bu sayede diş sıkma görülmez. Ayrıca yemek yerken de çiğneme fonksiyonu kısıtlanmamış olur. Baş, boyun, çene eklemi ve diş ağrıları azalmaya başlayacaktır. Bu işlem 6 ayda düzenli olarak yapıldığında ağrılar tamamen geçmektedir. Kliniğimizde diş sıkma ve bruksizm tedavisi ile ilgili detaylı bilgiye sahip olmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bruksizm Neden Olur?

Burksizm ‘in neden kaynaklandığı tam olarak bilinen bir şey değildir. Ancak genetik, fiziksel ve psikolojik faktörlerin birleşiminden kaynaklandığı düşünülmektedir. Birçok durumda bruksizm, anksiyete, öfke, stres, hayal kırıklığı veya gerginlik gibi duygulardan kaynaklanmaktadır. Bununla birlikte birey derin konsantrasyona girdiği süreç içerisinde başa çıkma yöntemi olarak kullanabilir. Birçok faktör, bireyde burksizmin gelişmesini sağlar. Bu faktörlerin başında stres te gelmektedir. Artan anksiyete ve kaygı diş sıkmaya neden olabilmektedir. Bunun nedeni öfke ve hayal kırıklığı da olabilmektedir. Burksizm uyku bozukluğu, dikkat eksikliği gibi durumlarla da ilişkilendirilebilmektedir. Diş sıkma bruksizm tedavisi ile bu sorunlar etkili bir şekilde ortadan kaldırılmaktadır. Şikâyetçi olduğunuz bu durumlarda profesyonel destek alabilirsiniz.

Bruksizm (Diş Sıkması) Nasıl Tedavi Edilir?

Burksizm, rahatsızlıklarında uygulanan tedavi yöntemleri sayesinde oluşabilecek diş hasarları önlenmektedir. Ve çene ağrısı veya rahatsızlığını gidermek için belirli diş yaklaşımları tedaviler ve ilaçlar ile bu süreç geçirilmektedir. Diş sıkma bruksizm tedavisi konusunda en uygun tedavi yönteminin hangisi olduğunu öğrenmek için diş hekimi ile görüşülmelidir. Çeşitli yaklaşımlar bireyde burksizmi hafifletebilir. Burksizm, uyku sorunu yaşayan bireyler için uyku uzmanından yardım alınması gerekmektedir. Uyku uzmanları veya diş doktorları bireyin diş gıcırdatma nedenini belirleyerek gerekli tedavi yöntemini uygulamaktadır. Diş sıkma, anksiyete ve diğer psikolojik sorunlarla ilgili ise, doktor, terapiste veya danışmana yönlendirilmektedir.

Zetyazilim Zetyazılım Tarafından Hazırlanmıştır.