Çalışma Saatleri: 10:00 - 20:00
(0288) 212 02 95
Kırklareli - Merkez
Çalışma Saatleri: 10:00 - 20:00
(0288) 212 02 95
Kırklareli - Merkez

Sedasyon ve Genel Anestezi Altında Diş Tedavisi

sedasyon ve genel anestezi altinda dis tedavisi

Sedasyon ve Genel Anestezi Altında Diş Tedavisi

Sedasyon ve genel anestezi altında diş tedavisi, diş hekimi korkusu yaşayan veya zor iletişim kurulan çocuklarda, tedaviyi gerçekleştirmek için yapılmaktadır. Çoğu zaman çocukların diş tedavisi zor olmaktadır. Bu gibi durumlarda dişlerin tedavisi, çocuğu ve aileyi zora sokmadan sedasyon ve genel anestezi ile kısa sürede yapılmaktadır. Genel anestezi yapılacak çocuk 1 gün önceden uzman doktor tarafından muayene edilmeli ve anestezi yapılması konusunda bir engel olup olmamasına dikkat edilmektedir. Ertesi gün ise 6-8 saat aç olarak hastaneye yatış yapılmaktadır. Randevu saatinden 1 saat önce de meyve suyuna karıştırılarak çocuğa içirilerek uyuşturulması sağlanmaktadır. İlacın etkisi sonucu uyku haline geçen çocuk operasyona alınmaktadır. Predodontist genel anestezi ile tüm dişler tedavi edilmekte sonrasında koruyucu uygulamalar yapılmaktadır. Genel anestezi altında yapılan diş tedavileri dişin ilk çıktığı 1 yaşından itibaren tüm yaşlarda gerçekleştirilmektedir.

Genel Anestezi Altında Diş Tedavileri Kimlere Uygulanabilir?

Koldan açılan damar yolu ile küçük dozlarda uygulanarak sedasyon ve genel anestezi altında diş tedavisi gerçekleştirilmektedir. Bu yöntem genellikle diş hekimi korkusu olan yetişkin ve çocuklarda, öğürme riski bulunan hastalarda tercih edilmektedir. Ayrıca küçük çocuklarda da kısa süreli işlemlerde yapılmaktadır. Sedasyon işleminde ilaç verilmesi sonrasında daha kısa sürede toparlanılmaktadır. Hasta işlem sonrası bir şey hatırlamamaktadır. Bu işlem genellikle Fiziksel ve zihinsel engelli çocuklara, yangı ve anatomik nedenler veya alerji nedeniyle lokal anestezi yapılamayan yetişkin e çocuklarda, Acil tedavi yapılması gereken ancak iletişim sağlanamayan çocuklarda, erken dönem çocukluk çağı çürüğü gibi yaygın çürüklere sahip olan küçük çocuklarda, uygulanmaktadır.

Sedasyonun Avantajları

Sedasyonun birçok açıdan avantajı bulunmaktadır. Bu avantajlar; Hasta için rahat ve güvenli bir ortam oluşturulmaktadır ve korku, endişe gibi duyguları ortadan kaldırır. Hastalar sedatif ilaçların etkisi nedeniyle yapılan operasyonu ve ağrıyı hissetmez ve hatırlamamaktadır. Bu durum da hastanın bir sonraki seans ve kontrollere gelmesini kolaylaştırmaktadır. Sedasyon ve genel anestezi altında diş tedavisi sayesinde, ağrının sınırını artırarak ağrı algısını azaltmaktadır. Ayrıca tedavi sırasında hastanın stresi tamamen ortadan kaldırılarak, istenmeyen tepkiler önlenmektedir ve bu nedenle hekim tarafından daha rahat bir çalışma ortamı sağlanmaktadır.

Zetyazilim Zetyazılım Tarafından Hazırlanmıştır.