Çalışma Saatleri: 10:00 - 20:00
(0288) 212 02 95
Kırklareli - Merkez
Çalışma Saatleri: 10:00 - 20:00
(0288) 212 02 95
Kırklareli - Merkez

Protetik Diş Tedavisi

protetik dis tedavisi

Protetik Diş Tedavisi

Protetik diş tedavisi, formunu kaybeden, kaybolan, estetik, rahatlık ve diş sağlığını yeniden sağlamak amacıyla dişlerin kaybedilen bölümlerini veya eksik dişler ve eksik dokulara uygun maddeler doldurularak yapılmaktadır. Diş ve diş etlerinde bazı nedenlerden dolayı dişlerin kaybedilmesi sonucu boşluk oluşmaktadır. Bu boşluk çiğneme ve konuşma gibi işlevleri olumsuz etkiler. Bununla birlikte estetik kaygılar da ortaya çıkmaktadır. Kişinin özgüvenini kaybetmesine neden olan bu durumlarda protetik tedavi uygulanmaktadır. Protetik tedavilerde, kaybedilen dişin yerine diş protezleri uygulanmaktadır. Ayrıca bu protez tedavileri protodontist hekimler tarafından uygulanmaktadır. Hekimler ağız içi sabit ve hareketli protez uygulamaları ile birlikte kanal tedavi sonrasında dişin porselen kuronlarla desteklemektedir.

Protetik Diş Tedavisinde Tıbbi Yöntemler

Protez diş uygulaması bir diğer adıyla protetik diş tedavisi, takma diş kullanmaya gerek kalmadan sabit diş protezleri ile kişiye doğal dişleri gibi sağlıklı bir yaşam sürmesini sağlar. Protez diş hekimliğinde birçok tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Bu yöntemler hareketli protez ve sabit protez olarak ikiye ayrılmaktadır. Bu her iki yöntem hastanın kaybolan dişlerinin tespit edilmesi ile birlikte karar verilerek uygulanmaktadır. Ancak genellikle sabit protez uygulamaları diş tedavisinde yaygın olarak tercih edilen bir yöntemdir. Bu yöntem sayesinde kişiler sağlıklı ve estetik dişlere sahip olabilir.

Protetik Diş Tedavisi Kimlere Uygulanır?

Diş çürümesi veya diş eti çekilmesi, kırılma ve dökülme nedeniyle dişini kaybeden ve diş aralığı bulunan kişilere, estetik bir gülüşe sahip olmak isteyen kişilere protetik diş tedavisi uygulanmaktadır. Protez diş tedavileri, genellikle diş tedavisi konusunda geç kalan hastalara uygulanmaktadır. Bu sayede kaybedilen dişler protezler sayesinde geri kazanılabilmektedir. Protetik tedaviler, görünüş ve işlevsellik açısından kişinin kendisini daha iyi hissetmesi sağlanmaktadır. Kişiye çiğneme ve konuşma yeteneği yeniden kazandırılmakla birlikte, rahatlık ve görünüş açısından da kişinin kendisini iyi hissetmesine yardımcı olur. Bu açıdan protetik tedavi en önemli diş hekimliği dallarındandır. Protetik tedavide kullanılan malzemeler geniş yelpazeye sahiptir. Bu nedenle hastaların aradığı sağlıklı ve estetik gülüşlere kavuşabilirsiniz. Tüm bu özelliklerle birlikte protetik tedavi uygulaması son derece önemli bir konudur.

Zetyazilim Zetyazılım Tarafından Hazırlanmıştır.